سردار شهید حسن غازی

 

 

              

 

         سردار شهید 

                        حسن غازی

 

 

                  ( فرمانده گروه توپخانه 61 محرم  ، فرمانده گروه توپخانه 15 خرداد )

 

       حسن غازی در سال 1338 در خانواده ای مذهبی در شهر شهید پرور اصفهان متولدشد . تحصیلات ابتدایی را تا دیپلم با موفقیت کامل سپری کرد .آغاز دوران دبیرستان را شروع فعالیتهای سیاسی خود قرار داد و با شروع انقلاب اسلامی به صورت چشمگیر در جهت فرو پاشی رژیم طاغوت شاهنشاهی تلاش می کرد و در این راستا با پخش پیامها و اعلامیه ها و تصاویر حضرت امام خمینی ( ره ) بارها جان خود را به خطر انداخت .

 

        

 

       در سن 16 سالگی بعنوان کاپیتان تیم فوتبال جوانان سپاهان بسیار خوش درخشید و در مسابقات قهرمانی کشور هم در منتخب اصفهان بعنوان ورزشکاری متدین ، خوش فکر ، خوش اخلاق ، مستعد و با خلوص مطرح گردید که با شرایط فنی و تکنیکی بالائی که داشت در مسابقات قهرمانی آسیا به تیم ملی جوانان کشور دعوت شد. ایشان صرفاً ‹‹ برای اعتلای روح و جسمشان ورزش می کردند و در میادین ورزشی که دوستاران زیادی پیدا کرده بودند به صورت مخفیانه جلسه می گذاشتند تا بر علیه رژیم طاغوتی مبارزه کنند .

 

            

 

 

ایشان بسیار سعی داشت روح فرهنگ اسلامی را در جامعه ورزشی حاکم کند .او با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع تحرکات ضد انقلاب در غرب کشور پس از طی یک دوره امداد پزشکی در بیمارستان دکتر شریعتی اصفهان بی درنگ برای ستیز با گروههای منحرف ضد انقلاب و التیام زخمهای رزمندگان اسلام و مردم ستمدیده و محروم کردستان عزم آن دیار نموده و تمام تلاش خویش را در راه کمک به آنان در طبق اخلاص می گذارد

 

                      

  

      با شروع جنگ تحمیلی شهید غازی عزم نبرد با متجاوزان بعثی را نمود و از منازل پست مادی به بامهای معنویت میدان جهاد هجرت نمود و خود را در صف کاروانیانی قرار داد که چهره های نورانی آنان در هر گوشه بچشم می خورد .او در ابتدا مسئولیت یکی از آتشبارهای توپخانه را عهده دار شد لذا لیاقت و کاردانی ایشان باعث شد تا بعنوان فرمانده گردان توپخانه خدمات شایانی را به جنگ بنماید

 

      غازی که از ابتدای جنگ با مسئولیتهای مختلف وارد عرصه های نبرد شده بود در بسیاری از عملیاتها در غرب و جنوب شرکت داشت و بی مهابا به دشمن می تاخت و هرگز ضعف و ناتوانی از خود نشان نمی داد . لذا فرماندهی محترم کل سپاه مسئولیت اولین گروه توپخانه را به ایشان واگذار نمود و بعد از مدتی یگانهای مستقل توپخانه در سپاه با همفکری ایشان به وجود آمدند .

 

                                       

                     ( از راست به چپ شهید حسن شفیع زاده - شهید حسن غازی )

 


       سرانجام در عملیات خیبر که برای شلیک موشک بهمراه سردار شهید حسن تهرانی مقدم ، سردار سید حبیب الله اعتصامی ، سردار محمد آقایی و سردار زین العابدین احمدی به خط مقدم  طلائیه رفته بودند ، در محاصره دشمن بعثی قرار میگیرند .شهید غازی و سردار اعتصامی  همپای بسیجیان عاشق ساعتها جنگیدند و نهایتاً حسن غازی هدف تیر مستقیم تانک دشمن قرار گرفته و به سوی لقاء ا... شتافت و سردار اعتصامی بدرجه جانبازی ( بالای 70% ) مفتخر گردید ، سردار مقدم و سردار آقایی  و سردار احمدی بلطف حضرت حق توانستند سالم به عقب برگردنند . 

 

       

( منطقه طلائیه سال 1361  نفر سمت چپ شهید حسن غازی  - نفر سمت راست شهید عباسعلی جان نثاری )

 

 

        روایت توپچی جامانده " حسن فردی بسیار مهربان ، خوش برخورد ، نترس و متعهد بود . روز قبل از شهادت ، چهره نورانی و برافروخته ای داشت ، با روزهای دیگر بکلی متفاوت بود ، گویا میدانست دعوت شده است . پس از خوردن ناهار به اتفاق رفتیم به یکی از گردان ها سر بزنیم ، با تک تک نیروهای آتشبار حال و احوال کرد . بین نیروهای بسیجی آتشبار یک نفر آرایشگر بود ، حسن از او خواست که موهایش را کوتاه کند .

 
 

 ( عکس فوق روز قبل از شهادت گرفته شده است . عکس کاملا گویاست که چقدر بسیجیان او را دوست داشتند )

 

     بقدری بسیجی ها حسن را دوست داشتند که به محض دیدن او دورش حلقه میزدنند و به این راحتی ول کن او نبودنند . پس از کوتاه کردن موهایش در همان آتشبار دوش گرفت و برای اولین بار لباس فرم سپاه پوشید.از آتشبار که بر می گشتیم ، بشدت نگران بودم و احساس میکردم آخرین لحظه هایی است که در کنار حسن هستم . خواست حضرت حق جل جلاله بود که حسن فردای آن روز به یاران شهیدش به پیوندد . "

 

  

 

  روایت سردار شهید حسن تهرانی مقدم  

       "حسرت از دست دادن شهید حسن غازی در تمام زندگی من هرگز فراموش نمیشود . این اخلاق حسنه محمدی غازی ، این مردم داری و خلق خوی اون که اگر صبح تا شب باهاش بودیم هرگز خسته نمیشدیم . اینقدر مهربان ، با جذبه ، خوش اخلاق . اصلا مثل اینکه غم و غصه و فشار مشکلات تو چهره اش هرگز راه نداشت ."

( گوشه ای از سخنرانی سردار سر لشگر شهید حسن تهرانی مقدم  در همایش فرماندهان توپخانه سپاه در سال 1382 )

 

           یکی درد  و  یکی درمان  پسندد

                                     یک وصل و یکی هجران پسندد

         من از درمان درد و وصل و هجران

                                      پسندم آنچه  را  جانان  پسندد

 

  

            ( شهید حسن تهرانی مقدم در هفتمین روز شهادت غازی از صفات اخلاقی او میگوید )

 

      روایت شهید حسن تهرانی مقدم  " شهید غازی که اصلاً ما مسخ ایشان بودیم در اخلاق ، در قدرت فرماندهی ، در اخلاق محمدی ، در آن سجایا با کرامت های بالای انسانی یک گنج مخفیه بود ایشان ، دری بودند که در روی زمین می درخشیدند و زمین برایشان خیلی کوچک بود . ما در جنگ با شهید غازی تا لحظات آخر با هم بودیم که ما بی لیاقت بودیم در واقع برگشت داده شدیم .

 

 

        

                                            ( دست نوشته شهید غازی دو روز قبل از شهادت )     

 

       

                         (  از چپ براست شهید غازی . سردار اعتصامی و سردار شهید مظاهری)

 

  روایت توپچی جامانده

      "حسن غازی تک بعدی نبود ، اینطور نبود که فقط اخلاق خوبی داشته باشد ویا همیشه لب خنده گوشه لبانش بود . بله اخلاق خوبی داشت و همیشه خنده گوشه لبانش بود ولی در مواقع لزوم بسیار قاطع برخورد میکرد . خوش اخلاق بود و در فرماندهی بر زیر مجموعه خود بینظیر ، همیشه خنده بر لب داشت ولی شجاع و نترس هم بود . ترس برای حسن هیچ مفهمومی نداشت . با محبت مثال زدنی با نیروها برخورد میکرد و در جایی هم که لازم میدید با قاطعیت برخورد میکرد ،  با اخلاق حسنه خود خیلی ها را جذب توپخانه کرد و در کادر سازی بسیار موفق بود . خنده بر لب داشت ، فوتبال هم بازی میکرد ولی قرآن خواندنش هم ترک نمیشد . حسن غازی قهرمان بود ، نه مثل بعضی ها که امروزه قهرمانی را بناحق یدک میکشند  معتقدم شهید حسن غازی در همه زمینه ها یک قهرمان واقعی بود ،  قهرمان راه حسین ( ع ) بود . "

   روحش شاد و یادش گرامی باد

 

 

                    برای شادی روحش صلوات

   

 

 

/ 0 نظر / 20 بازدید